Европейска прокуратура

Европейската прокуратура – независим орган за разследване

Участващи държави членки:
Австрия, Белгия, България, Хърватия, Кипър, Чешката република, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Португалия, Румъния, Словакия, Словения и Испания.

Европейската прокуратура е независим орган на Европейския съюз, отговарящ за разследването, наказателното преследване и предаването на съд за престъпления против финансовите интереси на ЕС, включващи:
– измами
– корупция
– изпиране на пари
– трансгранични измами с ДДС

Дейността на Европейската прокуратура започва на 1 юни 2021 г.

Институциите и органите на ЕС, както и компетентните органи на държавите членки, участващи в Европейската прокуратура, са задължени да докладват за всяко престъпно поведение, засягащо бюджета на Европейския съюз. Физически лица също може да съобщават за предполагаеми случаи на измама и други престъпления.

Причини за създаване на Европейската прокуратура

Поради транснационални измами през 2018 г. държавите от Европейския съюз губят приходи от данък върху добавената стойност (ДДС) от около 140 млрд. евро.

За 2015 г. държавите членки са отчели злоупотреби през структурните фондове на ЕС в размер на около 638 млн. евро.

Преди да започне да функционира Европейската прокуратура, единствено държавните органи са имали правомощия да разследват подобни престъпления в ограничението на националните си граници.

От своя страна и органите на Европейския съюз, работещи в тази област преди да бъде създадена Европейската прокуратура – Европейската служба за борба с измамите (OLAF), Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на правоприлагането (Европол) и Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие (Евроюст), не могат да предприемат наказателни разследвания или преследвания в държавите членки.

Европейската прокуратура спомага за преодоляването на тези недостатъци и съответно за предприемането на решителни мерки срещу престъпления, свързани против бюджета на ЕС. За целта тя създава свои структури в държавите-членки.
Европейската прокуратура създава среда на сътрудничество и взаимодействие не само с националните структури, но и с Евроюст и Европол.

Как да подадете сигнал до Европейската прокуратура в България?

European Public Prosecutor's-EPPO

Европейската прокуратура има структура на две нива: централно и национално.

1. Централно ниво на Европейската прокуратура

Централата ѝ се намира в Люксембург и се състои от европейски главен прокурор и колегия на прокурорите.

Европейският главен прокурор управлява Европейската прокуратура, организира нейната работа и я представлява в контактите ѝ с институциите на ЕС, държавите членки и трети държави.

През октомври 2019 г. за първи европейски главен прокурор е назначена Лаура Кодруца Кьовеши.

Колегията на прокурорите отговаря за определянето на стратегията и на вътрешните правила на Европейската прокуратура и за осигуряването на съгласуваност между и в рамките на отделните дела. Тя се състои от европейския главен прокурор и прокурорите от участващите държави членки.

Колегията упражнява и надзор върху разследванията и наказателните преследвания, които провеждат европейските делегирани прокурори на национално ниво. През 2020 г. са назначени 22-ма европейски прокурори.

2. Национално ниво на Европейската прокуратура

На национално ниво функционират европейските делегирани прокурори и постоянните камари.

Европейските делегирани прокурори в 22-те участващи държави от Европейски съюз отговарят за провеждането на наказателни разследвания и преследвания. В работата си те са напълно независими от органите в своята страна.

AI Translation