Пресконференция – Богдана Панайотова

Пресконференция – Богдана Панайотова

На 23.05.2025 г. новият главен архитект на София Богдана Панайотова даде първата си пресконференция, в която се преплетоха конкретни казуси и бъдещи намерения, с които тя възнамерява да уплътни административната си власт.

Беше заявено, че до края на месец май Направление “Архитектура и градоустройство” (НАГ) ще представи официално програма за управление и новата визия. В момента се правела пълна инвентаризация на всички процеси и административни практики. Ще чакаме…

В пресконференцията на главния архитект се акцентираше върху това, че самата Панайотова, от позицията на главен архитект на гр. София е склонна да сезира прокуратурата за спорни казуси, неотговарящи на нейните представи за законосъобразност. Усилията на администрацията ще бъдат насочени в търсене на нарушения в административната дейност на НАГ. В минало време. Целта е ясно дефинирана – забавяне и възпрепятстване на проекти, които са в ход и преразглеждане на хиляди строителни книжа. Този репресивен подход обаче не само че звучи популистки, представящ я като борец срещу презастрояването, но и е чудесна дефиниция за административна бухалка. Защото в България строителният процес е в пъти по-дълъг, заради тромавото и непредсказуемо административно обслужване.

Дефицитите в НАГ Панайотова възнамерява да компенсира с външни одити и външни консултанти. С какви пари обаче и с какъв бюджет не става ясно. Но едва ли парите за тези услуги ще ги извади от джоба си.

Успоредно с това беше направено признание, че има стотици забавени необработени преписки, които според обещанията на главния архитект щели да бъдат приключени до края на годината, въпреки че арх. Панайотова повече от 6 месеца беше временно изпълняваща длъжността.

След нея поста пое арх. Стефан Аспарухов, като политическо назначение от кмета на столицата. Арх. Аспарухов, освен че е с безупречна професионална биография, е и част от ПП Продължаваме промяната. Той е част от екипа на Васил Терзиев. Както Васил Терзиев заяви, цялата отговорност по отношение на градското планиране, администрация и взимане на конкретни решения, свързани с развитието на града се поемат от кмета и са част от неговите професионални отговорности.

Въпреки това Панайотова в пресконференцията си насочва вниманието към дейността точно на арх. Аспарухов, включително със заплахи, че ще бъде даден на прокурор заради събития, за които сме писали.

Всъщност пресконференцията на Панайотова не беше насочена към предстоящите реформи в НАГ.

Арх. Панайотова беше фокусирана изключително върху конкретни казуси, част от медийната широкоформатна среда, критикуваща многобройни нейни решения в качеството й на временно изпълняващ длъжността главен архитект на София.

Богдана Панайотова приема всичко много лично, намирайки за по-важно да навлиза в административно тълкувание на обекти и събития, започнали далеч преди тя да се появи на този пост.

Интересно е защо Панайотова вклинява в публичното пространство един казус със сграда, която не само е построена на груб строеж, но е и в кадастралната карта на София – Златен век. Цялата пресконференция гравитираше около този казус, сякаш той е свръхзначим за самата Богдана Панайотова.

Бяха изброявани и други обекти с нарушения според нея, но просто за пълнеж… без да се споменават нито имена на инвеститори, нито имена на строители. Нищо. Само Златен век.

Дали защото преди няколко години проектът Златен век беше политически експлоатиран в предизборни кампании.

Етикитираха Златен век като най-голямото зло в София, докато междувременно се построи в близост цял един квартал в Кръстова вада, където живеят вече както кмета на града, така и самата Панайотова. Толкова за презастрояването!

С днешна дата става легитимно още едно предположение, че архитектът на Златен век е ярък представител на засилващото се в страната дясно консервативно политическо течение, заедно с Кристиян Шкварек. Тази политическа вълна, набираща все по-голяма сила е в пряк сблъсък с политическите партии, управляващи Столична община. Може ли това да е основание за някакъв вид устойчива административна репресия, в България е доказано, че може и се е случвало нееднократно.

Но да се върнем към пресконференцията на главния архитект…

По думите на Богдана Панайотова става ясно, че всъщност всичко е свързано с изнесения преди месеци скандал от колегите в Епицентър БГ с преднамерено заключени кашони с преписки в стая на четвъртия етаж на пиара на администрацията. Преписки, които едва сега разбираме, че са били на сграда Златен век.

Понякога е трудно да се разбере какво точно казва Панайотова, поради сложния й изказ. (Пълния текст може да прочетете ТУК.)

Повечето публикации в медиите започнаха да работят с точни фрагменти на това, което е казала, тъй като им е трудно да го коментират.

Ясно е едно, че някакво изменение и допълнение на проекта Златен век, свързано с неговото завършване е било входирано още по времето на Здравко Здравков. Той го е отказал с юридически неиздържани аргументи и впоследствие е загубил дело в съда. Аргументите са му били, че не може да се прави изменение и допълнение на проект, който е на завършен груб строеж. Но понеже това не е така от юридическа гледна точка, а и е налице факта, че той е подписвал десетки подобни документи, отказът му е бил приет от съда за незаконосъобразен. Съдът връща към административната структура НАГ да разпише тези документи, но този път със съдебно решение.

По това време Здравков е вече отстранен и е дошла временно изпълняващата Панайотова. Същата, вместо да се движи в законоустановената рамка, решава, че всичко, свързано с тази компания ще бъде заключено. Като през 6-месечния период на своето управление по никакъв начин не подсказва на инвеститора, че тя има намерение да обърне каквото и да е внимание върху този казус.

От Панайотова разбираме, че е била подадена жалба от компанията срещу нея, която по неизвестни за нас причини впоследствие е била оттеглена…

В пресконференцията Богдана Панайотова описва една сложна за проследяване и разбиране административна разправия, която ужасява с начина, по който функционира направление “Aрхитектура и градоустройство”. Ако това е средата и процесите през които трябва да преминават всички инвеститори, то никак не е случайно, че я спипват в ресторанти, както например в компанията на небезизвестния Давид Михайлович Коблианидзе.

След като Панайотова излиза в отпуск като участник в конкурса за главен архитект, кметът на София Васил Терзиев назначава арх. Стефан Аспарухов на поста.

Именно арх. Аспарухов разписва залежалите повече от 6 месеца документи за изменение и допълнение, свързани със сграда Златен век, изпълнявайки своите професионални задължения след направена проверка на обекта. Очевидно това се случва със знанието и в координация с кмета на София Васил Терзиев.

Как арх. Аспарухов, олицетворение на административната воля на кмета на Столична община, ще бъде подаден на прокуратурата, без това да нанесе политическа щета?

От всички изявления на Терзиев стана ясно, че главният архитект на София е администратор, който изпълнява задълженията си по закон, без да има административна автономност и власт, каквато са имали досега главните архитекти. Което значи, че цялата реформа, за която Богдана Панайотова говори е неизменна част от реформаторското мислене на Васил Терзиев.

Ако Панайотова възнамерява, заради конкретен подпис да подава на прокуратурата арх. Аспарухов се оказва, че екипът на Терзиев е способен да се самоизяжда. Дали няма нещо друго?

Странно е че в пресконференцията на Панайотова документацията за изменение и допълнение на проекта Златен век, тя нарича “нов проект”. Въобще това понятие като изменение и допълнение към проект Златен век липсва. Панайотова се опитва да внуши на медиите и обществото нови обстоятелства, които да бъдат безкритично тиражирани.

Но в крайна сметка главната архитектка съобщава, че: “Хубавото е, колкото и да е странно за всички, че все пак тази сграда няма да стои гроб и ще бъде завършена.”

Да се надяваме, че и реформата на Панайотова в НАГ, колкото и странно да звучи, няма да е гроб…

На въпрос на журналист, тя в допълнение заявява, че сградата е напълно законна и съответства на градоустройството.

И все пак виси драматичният въпрос защо всичко това е било заключено в една стая, защо се е наложило да бъде разбивана врата и да има следствени действия? Пресконференцията не даде отговор на тези въпроси. В пресконференцията Панайотова твърди, че е бил изпратен доклад до арх. Аспарухов да се произнесе с мотивиран отказ за документите на Златен век. Кой е автор на този доклад, ако не самата Богдана Панайотова. И ако това е така е странен този административен феномен как незаемащият вече длъжността главен архитект на София Богдана Панайотова – в отпуск, която е в своеобразна изолация от институционалната среда поради участие в конкурс за длъжността, нарежда на арх. Аспарухов да не разписва документи. Проект, който повече от 6 месеца е на трупчета в някакви заключени стаи от някого някъде. От позицията на каква обаче тя дава тези нареждания?

Според нея длъжностни лица, които са се занимавали с този казус са имали ключ и достъп. Кои са тези длъжностни лица, защото те трябва да са пряко подчинени по това време на арх. Аспарухов…

Защо не са били на работното си място, за да извадят от джоба си ключа, с който да отворят вратата? Не е ли това опит да се възпрепятства достъпа до тези документи и въобще този случай може да създава само въпроси, без адекватни отговори. От пресконференцията разбираме, че е имало следствени действия. Фокусирани сме именно върху този прецедент, защото в повече от две публикации ние търсехме отговори на случващото се. По онова време, вместо обръщение към медиите, г-жа Панайотова излезе с пост в социалната мрежа, признавайки, че е заключила един важен по своите мащаби проект за София. Ето какво пише тя: “…Всичко което „е открито“ в „кашони“ е само една единствена преписка, което представлява огромна част от документацията само за един проект, който е „достатъчно значим“ за обществото, за да се предприемат по-специални мерки за опазването му.…”

Колко е важен Златен век, съизмерим с други подобни по мащаби сгради, които са десетки вече в столицата?

С какво е важен Златен век за Панайотова? Очевидно се пази с политическа цел – в подходящ момент да се разиграе в медийното пространство за отклоняване на вниманието, докато се построят или надстроят други сгради в София на анонимни инвеститори.

Интересно е при наличието, според Панайотова на толкова голям и обществено значим проект, дали и колко пъти е провеждала срещи с инвеститора на Златен век, както се е срещала многократно с Давид Михайлович Коблианидзе и с инвеститорите на сградите на Балкантон.

Ясно е, че зад казуса Артекс висят лични причини и политически съображения.

Но ако излезем извън конкретиката, г-жа Панайотова се закани в сезиране на прокуратурата за спорни според нейните анализи казуси.

Означава ли това, че поверената й институция е неспособна да си върши работата и да взима законосъобразни решения в регулиране и упражняване по вменените й по закон задължения. Тя лично ли ще го прави или ще е от името на НАГ? Или може би поощрява някой друг, който по даден сигнал да сезира разследващите органи. И то за обекти, които са с издадени разрешителни за строеж и са вече в ход.

Всъщност тя има намерение по нейните думи да подава на прокуратурата свои предшественици и дори служители, работещи под нейно управление.

Като главен архитект на София, Богдана Панайотова може и е длъжна да планира и извършва административни реформи, но нейното основно задължение е да е в услуга на гражданите, на софиянци и да се придържа в рамките на административните си задължения.

От всичко, което разказа обаче прозират бъдещите й намерения да е в основата на нови скандали, в стимулирането на безкрайни съдебни дела към институцията, която представлява.

Доколко това е в интерес на гражданите? Ако продължи политическата фиеста в търсене на постоянен сблъсък за привличане на електорално внимание в приближаващи избори, то ще сме свидетели на окончателен разпад на екипа на кмета Васил Терзиев.

Въпреки всичко пожелаваме успех на новия главен архитект с надеждата, че ще намери баланс при взимането на административни решения, без да залита в една или друга крайност, защото това е в интерес на всички и ще бъде един от факторите за успокояване на политическите страсти в градската администрация.

Проведени са първите консултации и срещи с браншови организации и професионалисти, което е добър сигнал. Важно е процесите да бъдат прозрачни и да доведат до устойчиви резултати. Надяваме се, че това не е прах в очите на столичани, в симулиране на административна активност, а истинска, здравословна реформа, която да доведе до намаляване на корупцията в градската администрация и до ускорено обслужване на гражданите, в срокове разписани по закон.

AI Translation